PL EN DE CZ

"Święto Dobrych Urodzajów" Boguchwałów 10.09.2017

Święto Dobrych Urodzajów w Boguchwałowie

 

            Dożynki to odwołanie się do trudu, kunsztu rolników, rzemieślników i tradycji naszej kultury. To święto wieńczące porę żniw.

            Dziękczynną Mszą za zebrane plony w kościele parafialnym  rozpoczęły się Dożynki Gminno-Powiatowe w Boguchwałowie 10 września 2017r. Po uroczystej Mszy Św., którą odprawił proboszcz parafii Szymon Suda wraz z  księdzem Jerzym Pielką  z Grobnik i księdzem Marcinem Kierasem z zaprzyjaźnionego Hradca nad Morawicą zaproszeni goście z województwa, powiatu i gminy,  zespoły folklorystyczne oraz przepiękne korony dożynkowe z przedstawicielami wiosek przeszli barwnym korowodem na boisko sportowe, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie dożynek.

            Starości Dożynkowi Państwo Elżbieta i Robert Kosa przekazali poświęcone chleby jako symbol tegorocznych plonów gospodarzom święta  Burmistrz Gminy  Baborów Elżbiecie Kielskiej i Staroście Głubczyckiemu Józefowi Kozina. Po przemowach przedstawicieli władz powiatowych i wojewódzkich oraz odczytaniu listu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela wręczono odznaczenia Zasłużony dla Rolnictwa wyróżniającym się rolnikom z Powiatu jak również z Gminy Baborów. W tym roku nagrody gminne odebrali: Bałuszyńska Anna, Bliźnicka Maria, Dąbrowski Stanisław, Dziki Stanisław, Górski Antoni, Kałkun Krystyna, Konik Witold, Kosa Elżbieta, Kosa Robert, Obst Stanisław, Szymański Mieczysław, Wołk Marcin.

Po oficjalnym otwarciu Święta Dobrych Urodzajów wystąpiły  zespoły folklorystyczne: Zespół Pieśni i Tańca STRZECHA z Raciborza oraz zespół folklorystyczny z Opawy Cimbalowa MusikaSVC.  W bloku Talentów z Gminy Baborów zaprezentowały się w fantastycznych choreografiach tanecznych dzieci z zespołu FLOVERS z szkoły podstawowej kl. II a i kl. VI b pod opieką Pani Eweliny Szwec, dziewczęta z kl.VI a pod opieką Pani Anny Rosgi, jak również młodzież z kółka teatralnego Pani Bożeny Bensz i Barbary Piotrowskiej w spektaklu „Wesele śląskie wg Steuera”, usłyszeliśmy także  piosenki w wykonaniu absolwentki Gimnazjum Magdaleny Komorek. Ogromne brawa zebrały dzieci tańczące w zespołach Ośrodka Kultury   SMYKI z Baborowa  i WOOGIE BOOGIE z Boguchwałowa  z instruktorem Martyną Wielgus. Blok talentów wzbogaciły występem dożynkowym emerytki z chóru MARGARETKI działające przy GOK.

Następnie w skocznych rytmach przedstawił  się zespół SILESIAN TYROL BAND, a już na dobre rozruszał publiczność Krzysztof Respondek wspaniałym pełnym trafnych puent i dobrego humoru programem rozrywkowym.

Oczekiwanym przez wielu fanów  punktem programu był koncert zespołu ŁZY z młodą, energetyczną  wokalistką Sarą Kwiek. Podczas zabawy tanecznej bawił tańczących zespół BOSS z Nędzy.

Oprócz bogatego programu artystycznego można było skorzystać  z dodatkowych atrakcji: warsztatów wyplatania koron dożynkowych, warsztatów pieczenia chleba z finalistą Master Czefa Mariuszem Szwedem, warsztatów garncarskich, programu animacyjnego dla dzieci, wesołego miasteczka, strefy gastronomicznej.

Dożynki to nie tylko dobra zabawa to również miejsce na rozstrzygniecie konkursu na najpiękniejszą posesję dożynkową z Sołectwa Boguchwałów. Tegoroczne posesje wyróżniały się uroczymi dekoracjami dożynkowymi, każda była pełna pomysłów, dlatego też wszystkie zostały nagrodzone. Do konkursu zgłosiło się  9 posesji: Pani Barbary Gnot, Kazimiery Chort, Gabrieli Kosy, Rafaeli Martynów, Marii Szymańskiej, Danuty Kowalowicz, Emilii Gaj oraz Panów Marcina Bliźnickiego i Stanisława Dziki.

Pokaz koron dożynkowych to bardzo ważny element święta plonów, jak zwykle Gmina Baborów może poszczycić się misternie plecionymi koronami. W tym roku zaprezentowały się korony z sołectw: Boguchwałów, Babice, Dziećmarów, Dzielów, Księże Pole, Raków, Sucha Psina, Tłustomosty i korona z Zespołu szkolno-Przedszkolnego z Baborowa z klasy Pani Heleny Przygoń. Wszystkie korony jak również posesje dożynkowe  zostały nagrodzone dzięki hojności sponsorów: Zarządowi firmy Top Farms z Głubczyc, Banku Spółdzielczego z Baborowa, Agropol z Baborowa, Agrol z Dzielowa, Biochem z Kietrza, Kombinat Rolny z Kietrza i Mak-Ro z Baborowa, za co serdecznie wszystkim dziękujemy. Podziękowanie kierujemy również do Zarządu ZUK w Baborowie za pomoc w przygotowaniach przed i po dożynkach oraz dla Piekarni Smakosz z Baborowa i Mleczarni Turek z Głubczyc.

Za nieopisany wkład pracy, zrozumienie, tolerancję  i poświęcony czas dziękuję pracownikom Urzędu Miejskiego w Baborowie, Gminnej Biblioteki Publicznej  i przede wszystkim instruktorom Ośrodka Kultury.

Lidia Piecha

 

Szukaj na stronie
Tagi wyszukiwania:
chroniona  str  s  katalog  f  a  ok  test  bip  firm
1.jpeg10.jpeg11.jpeg12.jpeg13.jpeg14.jpeg2.jpeg3.jpeg4.jpeg5.jpeg6.jpeg7.jpeg8.jpeg9.jpeg
Kalendarz wydarzeń
22
lipca
poniedziałek
Kliknij na wybraną datę