PL EN DE CZ

Konkursowa Jazda Samochodem o Puchar Burmistrza Gminy Baborów - 10.04.2016

Baborów welcome to!

 

10 kwietnia b.r. rozpoczęła się 26. edycja cyklu Kierowca Roku Opolszczyzny organizowanego przez Automobilklub Opolski. Tym razem inauguracja sezonu odbyła się w Baborowie, rodzinnym mieście Arkadiusza Lechoszesta, zdobywcy tytułu Kierowca Roku Opolszczyzny w klasyfikacji generalnej z ubiegłego roku, który nie tylko mocno zaangażował się w organizację imprezy, ale również wystartował w klasie Gość Peugeotem 208 R2, którym Baborowianin pojedzie w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska.

Na 39 załóg, które wystartowały z baborowskiego rynku czekały trzy próby sprawnościowe przejeżdżane trzykrotnie o łącznej długości 9 km. Pierwsza próba w Milicach miała charakter mini oesu, natomiast dwie pozostałe próby w Głubczycach i w Baborowie były bardzo techniczne i to one w głównej mierze zadecydowały o wynikach pierwszej rundy KRO. Jakby tego było mało, przez cały dzień padał deszcz i tym samym stopień trudności był jeszcze wyższy.

Z zaistniałymi warunkami najlepiej poradzili sobie Rafał i Aneta Kosiccy jadący Hondą Civic. Małżeństwo ze Świebodzic wygrało trzy z dziewięciu prób (wszystkie w Głubczycach) i dzięki szybkiej, równej jeździe wygrali zarówno klasyfikację generalną imprezy, jak i klasę 3 (do 1600 cm3). Absolutną rewelacją byli pochodzący z powiatu krapkowickiego Piotr Iwanek i Łukasz Maibaum jadący niemal seryjnym Fiatem Seicento. Do maksimum wykorzystali potencjał auta na technicznych próbach i dzięki temu zajęli znakomite drugie miejsce i wygrali klasę 2 (do 1400 cm3) pokazując, że seryjnym autem da się walczyć o najlepsze wyniki. Podium klasyfikacji generalnej uzupełnili dobrze znani strażacy z Osowca, Marek Świętek i Patryk Jakusz jadący Peugeotem 106, którzy zajęli także drugie miejsce w klasie do 1600 cm3).

W klasie 5 (powyżej 2000 cm3) najlepsi okazali się Marek Szpunar i Dariusz Polak jadący BMW E36, którzy o mały włos przegrali podium w klasyfikacji generalnej zajmując w niej czwarte miejsce. Tuż za nimi uplasowali się Janusz Cebula i Marek Kaczmarczyk w Audi CoupeQuattro, którzy do końca walczyli o najwyższy stopień podium, a pierwszą trójkę najmocniejszej klasy uzupełnili Marcin Pietryszyn i Wojciech Kolaczek w Subaru WRX STi, którzy uzyskali na próbach najlepszy wynik, ale ponad minutowa kara pozbawiła ich szans na końcowy triumf.

Bardzo zaciętą walkę o zwycięstwo mieliśmy w najliczniejszej klasie 4 (do 2000 cm3), gdzie o zwycięstwo do końca walczyło kilka załóg, a ostatecznie najlepsi okazali się Michał Sadlak i Oleg Kamorda jadący Nissanem Sunny, którzy na ostatniej próbie wyprzedzili drugą załogę w klasie, Marek Kuder/Dawid Szczotka w Fordzie Fiesta. Różnica na mecie między tymi załogami wyniosła zaledwie 0,3 sekundy! Podium klasy do 2000 cm3 uzupełnili Tomasz i Piotr Kobylańscy jadący Oplem Kadett, którzy do triumfatorów klasy stracili niecałe 2 sekundy.

W klasie 3 (do 1600 cm3) najlepsza okazała się wcześniej wspomniana para Rafał Kosicki/Aneta Kosicka (Honda Civic), którzy wyprzedzili Marka Świętka i Patryka Jakusza w Peugeocie 106, a rzutem na taśmę podium klasowe zdobyli Karol Rudzki i Tomasz Wac jadący samochodem Renault Clio.

Klasa 2 (do 1400 cm3) to dominacja załogi Iwanek/Maibaum, którzy zostali zwycięzcami i jednocześnie pierwszymi liderami tej klasy. Dzięki odrobinie szczęścia drugie miejsce zajęli obrońcy mistrzowskiego tytułu bracia Andrzej i Grzegorz Krasa w Subaru Justy, a podium uzupełniła kolejna braterska załoga, Szymon i Michał Mierzwa jadący Hondą Civic.

W klasie Gość (licencjonowani zawodnicy) najlepszy okazał się gospodarz imprezy, Arkadiusz Lechoszest, pilotowany przez Pawła Drahana w Peugeocie 208 R2, a drugie miejsce zajęli Patryk Sudoł i Katarzyna Prędota w Citroenie Xsara.

Pierwsza edycja KJS o Puchar Burmistrza Gminy Baborów nie doszłaby do skutku, gdyby nie mocne zaangażowanie Pani Burmistrz Baborowa Elżbiety Kielskiej, władz Gminy Pawłowiczki, zdobywcy tytułu Kierowcy Roku Opolszczyzny 2015 Arkadiusza Lechoszesta oraz wszystkich osób i instytucji, które przyczyniły się do organizacji tych zawodów. Mimo kiepskiej pogody kibice dość tłumnie odwiedzali próby, co świadczy o tym, że impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności.

 

Kolejna runda Kierowcy Roku Opolszczyzny to 2. Rajd Namysłowski, który odbędzie się już 1 maja! Więcej szczegółów na stronie www.automobilklub.opole.pl

 

Wyniki KJS o Puchar Burmistrza Gminy Baborów (pierwsza dziesiątka):

1. Rafał Kosicki/Aneta Kosicka (Honda Civic, 1. w K3) 11:21.5

2. Piotr Iwanek/Łukasz Maibaum (Fiat Seicento, 1. w K2) +23.6

3. Marek Świętek/Patryk Jakusz (Peugeot 106, 2. w K3) +36.5

4. Marek Szpunar/Dariusz Polak (BMW E36, 1. w K5) +37.6

5. Janusz Cebula/Marek Kaczmarczyk (Audi CoupeQuattro, 2. w K5) +38.7

6. Michał Sadlak/Oleg Kamorda (Nissan Sunny, 1. w K4) +43.5

7. Marek Kuder/Dawid Szczotka (Ford Fiesta, 2. w K4) +43.8

8. Tomasz Kobylański/Piotr Kobylański (Opel Kadett, 3. w K4) +45.2

9. Tomasz Waliduda/Adrianna Waliduda (Toyota Celica, 4. w K4) +47.7

10. Andrzej Krasa/Grzegorz Krasa (Subaru Justy, 2. w K2) +48.7

 

Szukaj na stronie
Tagi wyszukiwania:
str  f  s  a  test  ok  bip  firm  katalog  chroniona
1.jpeg10.jpeg11.jpeg12.jpeg13.jpeg14.jpeg2.jpeg3.jpeg4.jpeg5.jpeg6.jpeg7.jpeg8.jpeg9.jpeg
Kalendarz wydarzeń
17
czerwca
poniedziałek
Kliknij na wybraną datę